All for Joomla All for Webmasters

مراقبت از کودک

کودک شما رشد می‌کند و وارد مراحل جدیدی از زندگی خواهد شد که با حمایت و مراقبت های شما به زمانی می‌رسد که برای محافظت از خودش به مهارت هایی نیاز دارد

نقش مراقبت خانواده ها از کودک

زمانی که فرزند شما کوچک و نوزاد است هنگام گرسنگی و خستگی با گریه شما را آگاه می‌کند و نیاز او را بر طرف می‌کنید. و اگر شاغل هستید او را به سایر بزرگترهای قابل اعتمادتان یا مهد کودک می‌سپارید که بدین ترتیب کودک شما رشد می‌کند و وارد مراحل جدیدی از زندگی خواهد شد که با حمایت و مراقبت های شما به زمانی می‌رسد که برای محافظت از خودش به مهارت هایی نیاز دارد . در این مطلب به برخی از این مهارت ها را که باید برای مراقبت به کودک اموزش دهید اشاره شده است.

 

– کودک را در اولویت قرار دهید

 

 

کودک شما زمانی که نوزاد است با گریه شما را متوجه خواسته اش می‌کند اما کمی که بزرگتر شد برای بیان خواسته هایش گاهی بی‌قراری می‌کند و با رفتارهایی عجیب می‌خواهد شما را متوجه خواسته و نیازش کند. برای آرام کردن کودک بیشتر به او توجه کنید زمان بیشتری در کنارش بمانید و با او بازی کنید در کنارش شام بخورید و با او حرف بزنید. اگر به خاطر شغل و مسائلی دیگر از کودک دور هستید حتما روزانه چندین بار با او تماس تلفنی داشته باشید تا از اتفاق های روزانه اش شما را آگاه کند و حس کند دورا دور مراقبش هستید. هر کودک در طول روز حداقل به ۱۵ دقیقه توجه کامل شما نیاز دارد

 

 

– رد شدن از خیابان

 

 

 

رد شدن از خیابان را به کودک یاد دهید و هر بار که از خیابان رد می‌شوید با توجه به شرایط های متفاوت آن را با کودک تمرین کنید. به گونه ای که بداند برای رد شدن از خیابان ابتدا به سمت چپ نگاه کند اگر ماشینی در حال عبور نبود جلو برود و سمت راست را نگاه کند. به او یاد دهید که چگونه از چراغ های عابرین پیاده و پل های عابر استفاده کند.

 

 

– نحوه استفاده از وسایل ضروری

 

 

 

به کودک خود شماره گرفتن و تماس تلفنی را یاد دهید. و شماره های ضروری را برایش بنویسید. یک یا دو غذای ساده را به او یاد دهید. نحوه بستن فلکه آب و گاز و باز کردن پنجره ها و در ورودی را به او یاد دهید. به کودک استفاده از آسانسور و ریموت های در ورودی را آموزش دهید تا در صورت اتفاق های غیر قابل پیش بینی بتواند خودش را نجات دهد. آدرس منزل، محل کار و شماره تلفن های خود را برایش بنویسید و او را با ایستگاه های اتوبوس و میدان های اصلی و مراکزی که در صورت گم شدن می‌تواند به آنجا برود آشنا کنید. همیشه برایش کمی پول در کیفش بگذارید.

 

 

– کودک را قوی تربیت کنید

 

 

به کودک مسولیت های مختلف یاد بدهید و شخصیتی قوی و مستقل برایش بسازید طوری که در شرایط حساس ترسو و نا توان نباشد و بتواند تا حدودی از پس خودش بر بیاید. در شرایطی که در مسافرت ها هستید و یا کار های سخت منزل را انجام می‌دهید از او کمک بخواهید و تا جایی که توان دارد به او مهارت های ضروری یاد دهید.

 

 

– مسایل امنیت جنسی

 

 

نکات ضروری که کودک باید درباره جنسیت خودش و دیگران بداند و اینکه چگونه از خودش مراقبت کند و شما را در جریان قرار دهد را قبل از اینکه کودک را در مهمانی های دوستانه بفرستید به او آموزش دهید. هیچ وقت کودک را با افراد غریبه تنها نگذارید و به هر کسی برای نگهداری از او اعتماد نکنید. در انتخاب دوستان کودک بسیار وسواس به خرج دهید و نگذارید کودک شما با هر کسی دوست شود و سعی کنید افراد خانواده دوست کودکتان را بشناسید و آدرس دقیق و شماره تلفن های آنها را داشته باشید. به کودک بگویید برای دفاع از خودش نیاز نیست همیشه آرام و با ادب باشد و سکوت کند.

 

 

– هر کودک باید بتواند در سن دبستان شنا کند

 

 

کودک را به آب بازی در روزهای گرم تابستان عادت دهید تا از آب نترسد و بلافاصله او را برای آموزش شنا در زمان مناسب به کلاس بفرستید تا مهارت شنا کردن را به خوبی یاد بگیرد

 

 

– راندن دوچرخه یا اسکیت

 

 

کودک در سن دبستان باید بتواند یک وسیله را براند تا در صورت خطر خود را به سرعت از محل حادثه دور کند. دوچرخه سواری را به او یاد دهید و حتما برایش یک دوچرخه خوب تهیه کنید. اسکیت برد و اسکیت معمولی هم موارد خوبی برای یادگیری هستند

 

 

– خطرات ماشین

 

 

کودک را تنها در ماشین رها نکنید. یک خودرو حتی در شرایطی که کنار خیابان پارک شده است ممکن است دچار تصادف شود. به کودک نحوه ترمز گرفتن و کار با ترمز دستی، بوق زدن، روشن کردن چراغ ها و کنترل فرمان خودرو را یاد دهید. و در هنگام رانندگی حتما کمربند ایمنی او را ببندید و نحوه باز کردن کمربند را به او یاد دهید. یک نقشه در ماشین داشته باشید و به کودک یاد دهید که چگونه از روی نقشه مسیر یابی کند

 

 

– استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

 

 

به کودک نحوه گرفتن شماره آژانس و شماره های ضروری را یاد دهید و استفاده از ایستگاه های مترو، تاکسی و اتوبوس رانی را به او یاد دهید. برایش بلیط بخرید و شارژ کردن و خریدن بلیط را به او آموزش دهید.

 

 

– کودک را آگاه کنید

 

 

به کودک بگویید علت مخالفت شما برای دوستی با افراد بی صلاحیت و تمایل شما برای دوری از افراد بد چیست. عاقبت و دلایل عدم موفقیت افراد را در زندگی شان شرح دهید و به او از عوارض مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بگویید. از تجربیات دیگران برای کودک مثال بزنید و تصویری درست و موفق از زندگی برایش ترسیم کنید تا در شرایطی که شما در کنارش نبودید انتخاب درست و سالم را ترجیح دهد. از انحرافات جنسی و دلایل به وجود آمدنشان برای کودک بگویید و روح کودک را به سمت یک زندگی بدون انحراف و رنج سوق دهید.

 

 

– صحبت صمیمی

 

 

با کودک خود حرف بزنید و اجازه دهید که در این صحبت ها کودک شما بیشتر گوینده باشد تا شنونده. تا فضایی صمیمی و قابل اعتماد برای گفتن حرف هایش ایجاد کنید. کودک را با گفتن مسائل مهم به تفکر وادار کنید تا بتواند در روزهایی که شما در کنارش نیستید درست انتخاب کند و درست زندگی کند.

 

با دادن این سطح از آگاهی به کودک و آموزش مهارت های ضروری کودک را برای مراحلی از زندگی که شما در کنارش نیستید قوی و مستقل تربیت می‌کنید.

 

 

پیش دبستان و دبستان دخترانه هوشمند سرآمد
“هدف ما پرورش کودکانی شاد است”

سیستم آموزشی هوشمند و دیجیتال

 

 

در باره ما

دبستان و پیش دبستان دخترانه هوشمند سرآمد قصد دارد کودکانمان را برای دنیای پیچیده امروزی و حضور در دهکده ی جهانی آماده کند، در طراحی سیستم آموزشی دبستان هوشمند سرآمد به تغییرات و تحولات سریع و پرشتاب کشورهای پیشرفته به خصوص در حوزه فن آوری های نوین آموزشی به دقت توجه کرده است.

خبرنامه و اطلاعیه های سرآمد