All for Joomla All for Webmasters

سوالات کودکان

گاهی کودکان سوالاتی را مطرح می‌کنند که موجب خندیدن و یا حتی تعجب شما می‌شود؛ اما پاسخ دادن به این سوالات برای آن‌ها مهم است

سوالاتی که کودکان می‌پرسند و پاسخ آنها

گاهی کودکان سوالاتی را مطرح می‌کنند که موجب خندیدن و یا حتی تعجب شما می‌شود؛ اما پاسخ دادن به این سوالات برای آن‌ها  مهم است.
کودکان دوست ندارند به خاطر سوالات عجیب و غریبشان نادیده گرفته شوند یا به آن‌ها دروغ بگویید. به همین دلیل ما برای شما سوالات و پاسخ درست آن‌ها را که ممکن است کودکان از شما بپرسند، نوشته‌ایم.

 

۱-من از کجا آمده‌ام؟

 

 

صادقانه پاسخ دهید؛ اما با جزئیات کمتر!

 

 

“وقتی که آدم‌ها همدیگر رو دوست دارن؛ همدیگرو بغل می‌کنن و به هم محبت می‌کنن. این محبت بین اون‌ها باعث به وجود اومدن یه موجود کوچولو تو شکم مامان میشه که روز به روز بزرگ تر میشه و وقتی که از شکم مامان بیرون میاد همه خوشحالن چون یه بچه بهشون اضافه شده.”

 

۲-چرا دختران و پسران متفاوت هستند؟

 

 

سعی کنید بدون عجله وحساسیت به آن‌ها پاسخ دهید و به یاد داشته باشید توجه حساسیت کودکان به اندام تناسلیشان عادی است.

 

 

” این تفاوت‌های ظاهری از وقتی که به دنیا می‌آییم وجود دارن و با بزرگ‌تر شدنمون این تفاوت‌ها بیشتر هم می‌شن؛ دختر و پسرا مثل پازلن، وقتی که بزرگ بشن و کنار‌هم قرار بگیرن می‌تونن بچه‌های جدیدی درست کنن.”

 

۳-وقتی بزرگ شوم می‌توانم با مادرم ازدواج کنم؟

 

 

تقریبا اکثر کودکان هنگامی که اولین بار به جنس مخالفشان جذب می‌شوند این سوال را می‌پرسند. به آرامی بگویید “نه“!

 

“نه عزیزم؛ می‌دونم که تو مامانو خیلی دوست داری اما تو خانواده هر کسی نقش خودشو داره مثلا بابای تو نمیتونه مامان بزرگ بشه! پس تو هم نمیتونی شوهر من بشی. وقتی که تو بزرگ بشی من پیر شدم و تو باید با یه خانوم جوون تر و خوشگل تر ازدواج کنی و بچه‌های خودتونو بزرگ کنید؛ اما باز هم تو میتونی منو دوست داشته باشی و ازمن مراقبت کنی.”

 

۴-چرا دعوا می‌کنید؟

 

 

هنگامی که والدین دعوا می‌کنند؛ کودکان ناخودآگاه احساس گناه می‌کنند. اینکه کودک شما درک کند تقصیر آن‌ها نیست بسیار مهم است.

 

 

“آدم بزرگ‌ها وقتی که با حرف‌های هم موافق نباشن با هم بحث می‌کنن که گاهی اوقات این بحث‌ها به دعوا کشیده ‌می‌‌شه؛ حتی تو و دوستات هم ممکنه باهم دعوا کنید. اما به این معنی نیست که همدیگرو دوست ندارید؛ شما همدیگرو دوست دارید اما اون لحظه از دست هم ناراحتید ولی بعدش باید این ناراحتی رو جبران کنید تا یادتون باشه، در هر شرایطی همدیگرو دوست دارید حتی وقتی که از هم دلخورید.”

 

 

۵-چرا آن خانم چاق است؟

 

 

هنگامی که افراد غیر معمول نظر کودکتان را جلب می‌کنند؛ او را مجبور به سکوت نکنید.

 

“عزیزم آدم‌ها با هم متفاوت هستن؛ بعضی از آن‌ها لاغر و بعضی‌ها چاق؛ اما تو نباید تفاوت اون‌ها رو به روشون بیاری چون ممکنه دلخور بشن؛ وقتی که تنها شدیم می‌تونیم راجع بهشون باهم صحبت کنیم.”

 

 

۶-چه کسی را بیشتر دوست داری؟ من یا برادرم را؟

 

 

خواهر و برادر‌ها همیشه در جلب نظر و دوست داشتن والدین رقابت می‌کنند؛ شما نباید به آن‌ها بگویید :« چون برادرت در مدرسه بیشتر موفقه اونو بیشتر دوست دارم

 

“شما باهم فرق دارید و این تفاوت باعث میشه همچین فکری کنی اما من هر دوی شما رو به یه اندازه دوست دارم؛ درست همون قدر که شما منو دوست دارید.”

 

۷-آیا دکتر به من صدمه خواهد زد؟

 

 

به فرزندتان بگویید که درمان ضروری است؛ هرگز بیماریشان را بخاطر ترس، مانند گرسنگی نادیده نگیرند.

 

 

“دکتر نمیخواد به تو آسیب بزنه؛ اون میخواد با میکروب‌ها و مریضی‌هایی که توی بدن تو هستند مبارزه کنه و اونارو از بدنت دور کنه؛ اون برای اینکار باید آمپولت بزنه تا میکروب‌ها از بدنت فرار کنن. میدونم که درد داره؛ منم وقتی که بچه بودم از آمپول میترسیدم اما این ترسم باعث نشد که تو این مبارزه شکست بخورم؛ تو هم باید شجاع باشی تا بتونی با میکروب‌های تو بدنت مبارزه کنی.”

 

 

۸-آیا من خواهم مرد؟ تو هم می‌میری؟

 

 

درباره‌ی مرگ به کودکتان دروغ نگویید؛ او می‌تواند حقیقت را بپذیرد.

 

 

“همه‌ی حیوونا، گل‌ها و همه‌ی چیزهایی که جون دارن یه روزی می‌میرن؛ اما من وقتی که پیر بشم از تو دور میشم. اون موقع تو دیگه بزرگ شدی و مشغول بزرگ کردن بچه های خودتی و تو هم وقتی که پیر بشی اون‌ها رو ترک می‌کنی. اما من مطمئنم که تا اون زمان به موفقیت‌های بزرگی رسیدی و کلی تجربه و اتفاقات جالب رو کشف کردی.”

 

چرا من را ترک می‌کنی؟ می‌خواهی سرکار بروی؟

 

 

توضیح دهید که کار شما چیزی است که باید انجام دهید؛ اما تاکید کنید بازمی‌گردید و با او بازی خواهید کرد.

 

“من نمیخوام بزارمتو برم اما باید برم سرکار تا بتونم اسباب بازی‌های بهتری برات بخرم؛ من شب برمی‌گردم و باهم بازی می‌کنیم. اصلا بیا برای اینکه دلمون برای هم تنگ نشه مبادله کنیم تو اسباب بازیت رو به من بده و من دستبندمو به تو میدم تا وقتی که از هم جدا شدیم وجود همدیگرو احساس کنیم.”

 

۱۰-چرا تو اجازه داری و من ندارم؟

 

 

از اینکه اعتراف کنید ایده آل نیستید نترسید؛ کودک شما باید درک کند که تقلید از همه‌ی رفتار‌های پدر و مادر درست نیست.

 

 

“درسته که من تا دیر وقت پشت کامپیوترم هستم و این کار درستی نیست اما من عادت کردم و دوست ندارم تو هم مثل من به این کارهای بد عادت کنی. خب من هم قول میدم که این عادت بد رو ترک کنم و آدم بهتری بشم.”

 

 

۱۱-اگر هیولاهای زیر تخت من را بخورند چه؟

 

 

ترس کودکتان را جدی بگیرید؛ و با آن‌ها تمرین کنید تا یاد بگیرند چگونه چیزهای بد را به چیزهای خوب تبدیل کنند.

 

“بیا یکم درباره‌ی هیولاها باهم حرف بزنیم؛ میدونستی هیولاها اصلا قوی نیستن و با یه کنترل جادویی میترسن و غیب میشن؟ این کنترل تلویزیون قدیمی رو ببین؛ این یه کنترل معمولی نیست؛ جادوییه! وقتی که این دکمه‌ی عجیب و غریبو فشار بدی هیولاها فرار می‌کنن.”

 

 

پیش دبستان و دبستان دخترانه هوشمند سرآمد
“هدف ما پرورش کودکانی شاد است”
سیستم آموزشی هوشمند و دیجیتال

 

 

در باره ما

دبستان و پیش دبستان دخترانه هوشمند سرآمد قصد دارد کودکانمان را برای دنیای پیچیده امروزی و حضور در دهکده ی جهانی آماده کند، در طراحی سیستم آموزشی دبستان هوشمند سرآمد به تغییرات و تحولات سریع و پرشتاب کشورهای پیشرفته به خصوص در حوزه فن آوری های نوین آموزشی به دقت توجه کرده است.

خبرنامه و اطلاعیه های سرآمد