All for Joomla All for Webmasters

خواب کودک از آن چیزی که شما فکر می‌کنید مهم تر است

خواب کودک از آن چیزی که شما فکر می‌کنید مهم تر است

زمانی که خوب نمی‌خوابیم حسی از سر درد، سوزش چشم و گیجی در خود حس می‌کنیم که می‌دانیم با خوابیدن برطرف می‌شود و زمانی که کودک خوب نمی‌خوابد هم دقیقا همین احساسات را دارد و چون علت آن برایش مفهومی ندارد بی‌قرار می‌شود و بهانه می‌گیرد. برای کودک توضیح دهید که چرا او را به خواب تشویق می کنید. و این موارد را با مثال های ساده برایش شرح دهید.

چرا خواب مهم است؟

زمانی که کودک بازی و فعالیت می‌کند، به مدرسه می رود و تکالیفش را انجام می‌دهد مغز و جسم او برای ادامه به استراحت و بازسازی خود نیاز دارد تا بتواند در روز بعد نیز سرحال و با انرژی باشد.

مغز کودک در خواب چه می‌کند؟

مغز در هنگام خواب سلول‌هایش را بازسازی و تقویت می‌کند. اطلاعات و چیزهای جدید را که یاد گرفته دسته بندی کرده و خود را برای یک روز جدید آماده می‌کند. مغز کودک در خواب رشد می‌کند.

مراحل مختلف خواب چیست؟

مغز به بدن دستوراتی برای خواب می‌دهد و بدن در مراحلی وارد خواب عمیق می‌شود.
۱-در مرحله ی اول پلک ها سنگین می شود و روی هم قرار می‌گیرند، در این مرحله هنوز صداها شنیده می‌شوند و هنوز مغز در مرحله‌ی خواب سبک قرار دارد.
۲- در مرحله دوم خواب عمیق می‌شود و مغز به عضلات دستور استراحت می‌دهد به قلب دستور می‌دهد تا آهسته تر تپش کند و دمای بدن یک درجه کاهش میابد.
۳- در مرحله سوم خواب به عمیق ترین حالت خود می‌رسد و این مهمترین مرحله برای رشد و باز سازی سلول ها است. در این مرحله مغز دستور کاهش فشار خون را می‌دهد و تشخیص صدا و دمای اتاق از بین می رود.
۴- در این مرحله از خواب عمیق مغز نیز استراحت می‌کند و نمی‌توانید از خواب بیدار شوید این مرحله بسیار عمیق از خواب در افراد متفاوت است در این مرحله خواب نمی‌بینید، تکان نمی‌خورید و در خواب حرف نمیزنید و بدن کاملا در خواب است.
۵- آر ای ام: در این مرحله از خواب ضربان قلب و فشار خون کم کم به مرحله عادی برمی‌گردند پلک ها حرکت می‌کند و عضلات کم کم از خواب بیدار می شوند برخی افراد در این مرحله خواب می‌بینند.
تمامی این مراحل روی هم ۹۰ دقیقه طول می‌کشند و در خواب شب دوباره تکرار می‌شوند تا اینکه بدن دیگر احساس خستگی نکند و مغز دستور بیداری بدهد.

خواب دیدن چگونه اتفاق می‌افتد؟

در مرحله آر ای ام اغلب افراد خواب می‌بینند و هر خواب کمتر از چند ثانیه طول می‌کشد و از بین خواب های متعدد شما یکی از آنها را به خاطر می‌آورید علت آن این است که اگر شما در این مرحله از خواب بیدار شوید خواب را به خاطر می‌آورید ولی اگر در سایر مراحل خواب از خواب بیدار شوید هیچ خوابی را به خاطر نمی‌آورید.
برخی بر این باورند که خواب ها و رویا های اطلاعاتی از دنیاهای دیگر و ماورا به ما می‌دهند اما تا امروز ما می‌دانیم خواب‌ها حاصل فعالیت‌های مغز در باره اتفاق‌های روزانه و پیش گویی‌های بی اساس مغز بر پایه ی یک سری معادلات است و نه چیزی فراتر از آن که البته گاهی این معادلات و پیش گویی‌ها ممکن است اتفاقی با واقعیت‌ها برابری کنند.

 

 

پیش دبستان و دبستان دخترانه هوشمند سرآمد
“هدف ما پرورش کودکانی شاد است”
سیستم آموزشی هوشمند و دیجیتال
www.saraamad.sch.ir

در باره ما

دبستان و پیش دبستان دخترانه هوشمند سرآمد قصد دارد کودکانمان را برای دنیای پیچیده امروزی و حضور در دهکده ی جهانی آماده کند، در طراحی سیستم آموزشی دبستان هوشمند سرآمد به تغییرات و تحولات سریع و پرشتاب کشورهای پیشرفته به خصوص در حوزه فن آوری های نوین آموزشی به دقت توجه کرده است.

خبرنامه و اطلاعیه های سرآمد